انگلیسی در خواب

آیا یادگیری زبان انگلیسی در خواب واقعیت دارد؟

شاید در برخی از تبلیغات به وعده هایی که درباره یادگیری زبان انگلیسی در خواب داده اند برخورده باشید. شما تا چه حد این موضوع را واقعی میدانید؟ اجازه بدهید کمی به عقب تر برگردیم و ببینیم مغز در چه موج ذهنی یادگیری بالایی دراد؟

ابتدا این مقاله را بخوانید: ان ال پی چیست؟

در هیپنوتیزم اریکسونی به بررسی انواع درمان ها می پردازیم و نقش این متد را در افزایش اعتماد به نفس، درمان ترس و اضطراب و افزایش یادگیری بررسی میکنیم. برای خواندن این مقاله اینجا کلیک کنید.

اما یادگیری در خواب چگونه اتفاق می افتد؟

در مغز ما نواع موج های ذهنی وجود دارند که در هر یک از آنها، بدن رفاتری را بروز میدهد. این موج های ذهنی تا حدود 60 هرتز ادامه پیدا می کنند. هرچه میزان این موج ها کمتر شود، قعالیت ذهن کاهش یافته و در نهایت به حالت خواب نزدیکتر میشود.

یادگیری زبان

مثلا موج ذهنی بتا که در مواقع ترس و استرس آنرا تجربه می کنیم دارای موج 14-60 هرتز است  که حالت هوشیاری و تمرکز بر اطراف را برای ما فراهم میکند.

پس از این موج به مرحله آلفا می رسیم که در هیپنوتیزم و ریلکس کردن کاربرد دارد و موجی بین 8-14 هرتز را شامل میشود. در این حالت فرد اختیار کمتری بر روی رفتار عادی خود دارد ولی میتواند صداهای اطراف را بصورت خفیف بشنود. در این حالت ناخودآگاه بیشترین تاثیر پذیری را دارد.

اگر بخواهیم در مورد این موج ذهنی بیشتر توضیح دهیم باید به زمانی اشاره کنیم که در آستانه به خواب رفتن هستید و سطح هوشیاری کمی را تجربه می کنید. همچنین این حالت را در مواقعی از شب که در رختخواب خود جابجا میشوید را میتوانید تجربه کنید. درمانگران از این مرحله برای درمان بیماری ها در هیپنوتیزم استفاده می کنند.

پس از این مرحله موج ذهنی به حدود 4 هرتز میرسد که موجهای تتا و دلتا وجود دارد و فرد خلسه سنگین و خواب را تجربه میکند. اما در بحث یادگیری زبان به موج آلفا نیاز است.

دروغ یا واقعیت؟

پس از این مقدمه که نیاز بود موج های ذهنی را بشناسید بپردازیم به یادگیری زبان در خواب. همانزور که گفتیم موج آلفا در حالت خلسه سبک و قبل از به خواب رفتن تجربه میشود که مدت زمان آن چند ثانیه است. حال شرکت های تجاری از همین مشخصه ذهن استفاده کرده اند و به فروش محصولات آموزشی میپردازند.

هنگامی که فرد هدفن را در گوش خود میگذترد و به خواب میرود، در واقع کلمات بطور دائم و با صدایی تنظیم شده مطابق موج آلفا پخش میشود و هربار که فرد در طول خواب شبانه به این مرحله میرسد، کلمات در ناخودآگاه ثبت میشوند.

در روزهای آینده با دیدن این کلمات، فرد حس میکند آنها را قبلا دیده و فرآیند یادگیری زودتر اتفاق می افتد.

واقع بین باشیم

اما واقعیت اینجاست که باتوجه به اینکه مرحله حالت آلفا در حدود چند ثانیه است، پس نباید انتظار داشت تمام کلماتی که در چند ساعت پخش میشوند را بیاموزیم. اما شرکت های تجاری این واقعیات را به مردم نمی گویند و با بزرگنمایی این روش و وعده های عجیب سعی در فروش محصول خود دارند.

برای نتیجه گیری این مطلب را خاطر نشان میکنم که این روش با استفاده از مشخصه مغز در موج آلفا ابداء شده است اما اثربخشی آن کمتر از حدی است که شرکت های تجاری ادعا میکنند. از آنجایی که انسانها به فکر میانبر در موفقیت هستند، از این تبلیغات استقبال می کنند و باعث رونق چنین روشهایی می شوند.

در تبلیغات دیگر نیز کاهش وزن و اعتیاد را به همین شکل ساده سازی می کنند و وعده های عجیبی میدهند تا افراد را جذب کنند. باید توجه داشت فاکتورهای ذهن و ناخودآگاه را باید در پروسه درمان در نظر گرفت و امروزه میتوان از تکنیک های ان ال پی استفاده نمود.

در ادامه مقاله هیپنوتیزم اریکسونی و ویدئوی هیپنوتیزم را مشاهده کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 16 =