افزایش اعتماد به نفس در NLP

افزایش اعتماد به نفس در NLP

اعتماد به نفس یک ابزار روانی نسبتا ساده است که قدرت های بزرگ را فراهم می کند، پس چرا رسیدن به آن برای اکثر مردم بسیار دشوار است؟ در ان ال پی ساختن فرآیند اعتماد به نفس بصورت مرحله ای و برنامه ریزی شده است.

ابتدا این مقاله را بخوانید: ان ال پی چیست؟

بدین صورت که فرد با قرار دادن خود در شرایط واقعی و مشخص نمودن واکنشی که نشان خواهد داد، به بررسی رفتار خود میپردازد. سپس خود را در حالت ایده آل میبیند و تمامی احساساتی که خواهد داشت را تجسم میکند.

با انجام این تمرینات، فرد با قرار گرفتن در شرایط واقعی، رفتاری مناسب بروز خواهد داد. استفاده از تکنیک لنگر اندازی یا آنکورینگ نیز یکی از مراحل افزایش اعتماد بنفس است.

آیا کودکی خود را بیاد می آورید؟ در آن دوران اعتماد به نفس شما چگونه بود؟ انسانها در سالهای اولیه زندگی خود دارای اعتماد بنفس بالایی هستند و احساسات وخواسته های خود را به راحتی بیان میکنند زیرا از قضاوت شدن و خوب دیده نشدن هراس ندارند.

اما در سالهای بعد نقش انتظارات و قضاوت های اطرافیان پر رنگ تر میشود و فرد قبل از انجام هرکاری، ابتدا واکنش اطرافیان را تجسم میکند و در صورت داشتن تصویری مثبت از خود، به آن کار دست میزند.

اما چگونه اعتماد به نفس کار می کند:

اعتماد به نفس بصورت یک چرخه کار میکند. یک رویداد اتفاق می افتد و احساسی پدید می آید و ما به طبع آن به این اتفاق پاسخ میدهیم. فرآیند ساده است. پاسخی که میخواهید به رویداد بدهید را عوض کنید تا احساس شما نیز تغییر کند. با لنگر اندازی و نشانه گذاری بدن نیز میتوانید احساسات خود را تقویت کنید.

بدین صورت که با یادآوری لحظات درخشان زندگی خود، میتوانید احساس خوبی را پدید آورید و به اعتماد بنفس دست یابید. در نهایت تصویری از خود در آینده تجسم کنید که دارای اعتماد بنفس هستید و حس خوبی دارید.

چرخه اعتماد به نفس منفی:  اگر اولین بار افراد جدید را ملاقات میکنیم، احساس من چگونه خواهد بود؟ نحوه پذیرش آنها چگونه خواهد بود؟

در ذهن فرد به محض دیدن اینگونه شرایط یک نشانه منفی که قبلا نصب شده است فعال میشود. یعنی ما نسبت به یک جمع یا فرد خاصی شرطی شده ایم به محض قرار گرفتن در آن موقعیت، احساسات منفی در ما فعال میشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + بیست =