دو ويژگي ناخودآگاه

در مطالب گذشته و همچنين ويدئوي زير به نقش ناخودآگاه اشاره شد و برخي از مشخصه هاي آن ذكر گرديد. ناخودآگاه كه در نيمكره راست مغز قرار دارد، بعنوان يك مدير اجرايي قوي عمل ميكند و اطلاعات دريافتي را فارغ از اينكه مثبت يا منفي باشد، به اجرا در مي آورد. اگر بتوانيم اطلاعات مفيدي به ناخوآگاه بدهيم و يك عادت مثبت را مدام تكرار كنيم، در دراز مدت به يك رفتار سازنده تبديل شده و موفقيت زيادي را بهمراه خواهد داشت.

ويژگي اول: ناخودآگاه در اطلاعات ورودي بزرگنمايي و غلو ميكند. حتما مواردي را بياد داريد كه قصد داشته ايد خودروي خاص يا لباس با رنگ مورد نظر خريداري كنيد. از همان لحظه خواهيد ديد تعداد آنها بسيار بيشتر از روزهاي معمول به نظر مي آيد و گويي همه مردم قبل از شما آنرا خريده اند.

ويژگي دوم: ناخودآگاه توانايي تشخيص خوب را از بد ندارد. اگر در اطلاعات ورودي مغز دقت نداشته باشيم، جملات منفي مانند پيامي در ذهن حك ميشوند و تبديل به باور مي شوند. اگر مدام تكرار كنيد كه من بد شانس هستم، خواهيد ديد اين پيام درعميق ترين لايه هاي ناخودآگاه جاي ميگيرد. ايجاست كه به نقش مراقبه و ذكر در آموزه هاي ديني پي ميبريم. در واقع اديان از اين مشخصه ناخودآگاه در جهت مثبت استفاده كرده و مراقبه كلامي را پيشنهاد ميدهند كه از كلمات مثبت استفاده كنيم. با تكرار هريك از عبارات مثبت ميتوانيم مسير فكري ذهن را در جهت درست قرار دهيم.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 7 =