شناسايي افراد بد قلق در تحليل رفتار متقابل

شناسايي افراد بد قلق در تحليل رفتار متقابل

در تعريف تحليل رفتار متقابل گفتيم كه مجموعه اي از رفتارها در قالب سه موقعيت كودك – والد – بالغ كه از كودكي بصورت باور و رفتار درون اندازي شده اند. حتما به افرادي برخورد كرده ايد كه نميدانيد چگونه با آنها ارتباط برقرار كنيد. آنها بدنبال گرفتن امتياز از اطرافيان هستند و به بازي هاي رواني روي مي آورند. در ادامه به بررسي برخي از اين افراد مي پردازيم.

والد پرتوقع

اينگونه افراد در  محيط كار و زندگي مانند سياه چاله عمل مي كنند و هر كمكي به آنها برسانيد، باز هم از شما بيشتر طلب مي كنند. همسر خود را در نظر بگيريد كه براي دعوت از پدر و مادر خود در حال گفتگو با شماست. از شما ميپرسد براي ميهماني آخر هفته چه كمكي ميتواني به من بكني؟

و شما ليستي بلند بالا از كارهايي را كه ميتواند انجام دهيد را ارائه ميدهد. به او ميگويد ميتوانيم از دو نوع غذا استفاده كنيم. در اين حال خانم در سكوت به شما گوش ميدهد. شما توضيح ميدهيد،‌ ميتوانم از يك شيريني فروشي خوب دسر هم تهيه كنم. او بازهم به شما نگاه ميكند و حرفي نميزند. شما بازهم يك پيشنهاد ديگر ميدهيد. دراين حال مي گويد: اينهايي كه گفتي خوب است، حالا چه كمك جدي و بهتري ميتواني بدهي؟

 

پيشنهاد ميشود از جمله ” به نظر شما چه كاري بهتراست؟” استفاده كنيد تا از اين بازي بيرون بياييد. هنگامي كه اين سئوال از آنها ميشود، اين پيام پنهان ارسال ميشود كه تمايل دارم با بالغ شخصيت شما صحبت كنم.

اينگونه رفتارها ما را در تنگنا قرار داده و امتياز بيشتري مي گيرد و اصطلاحا ما را در ” گوشه رينگ” قرار ميدهد. حتي در ادارات نيز رئيس شما ميتواند چنين رفتاري را با شما داشته باشد و طوري القاء كند كه كار موثري انجام نميدهيد. دراين حال سطح مطالبات شما كم شده و نميتوانيد خواسته هاي خود را مطرح كنيد. اينگونه رفتار ناشي از نگاه بالا به پايين افراد به يكديگر است.

ايراد گيرها (والد نقاد):

اگر در يك مهماني چند ساعته فقط يكبار حرف اشتباهي را مطرح كنيد، خواهيد ديد كه پس از مهماني بارها به شما متذكر ميشوند كه چر اين حرف را گفتيد؟ اينگونه افراد اصطلاحا “به گوشه لب پر رفتار شما “چشم ميدوزند. حتي در اداره رئيس شما هم ميتواند قبل از خواندن گزارش شما، به ايرادگيري از فونت و كادر بپردازد.

در مذاكرات نيز با هدف قرار دادن “كودك” شما در ابتداي جلسه، قدرت چانه زني شما را كاهش ميدهند. مثلا از دير رسيدن شما به جلسه يا دور بودن مسير انتقاد مي كنند و از ديدگاه والد به شما نگاه مي كنند.

جهت ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه فرمایید.

 

3 دیدگاه

 1. اگر ممکنه روش برخورد درست با هر کدام ازین افراد رو بگید. و همینطور انواع کودک
  ممنون از لطفتون

  • در تحلیل رفتار متقابل معتقد هستیم که کودک طبیعی مجموعه ای از احساسات غریضی انسان است اما در مقاله فوق از کودکی صحبت شد که دارای بازی های روانی بیشماری هست. یکی از این بازی ها برچسب حساس زدن به خود است که با این روش فرد، خود را از اطرافیان دور نگه میدارد. زیرا او از دیده شدن ضعف های خود هراسان است.
   باتوجه به راهکارهایی که در مقالات مختلف ارائه شد، باید فرد مقابل را به سطح بالغ برده و از انجام عمل متقابل در سطح کودک پرهیز کنیم.

 2. بهینه سازی سایت

  سلام مرسی به خاطر مطلب فوق العادتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =