ان ال پی چیست

NLP ان ال پی چیست؟

NLP ان ال پی چیست؟

 سجاد زمانی هستم، مربی و مدرس ان ال پی و مهارتهای زندگی و در اين مقاله قصد دارم درباره برنامه ريزی عصبي كلامي يا NLP توضيحاتی را ارائه كنم.

زمانی را بیاد بیاورید که تلفن های همراه به اندازه یک تکه آجر بودند. تنها کاری که میکردند فقط مکالمه تلفنی بود( آنهم اگر آنتن میدادند). ولی امروزه با پیشرفت علم، گوشی هایی وارد بازار شده اند که علاوه بر تماس میتوانید ایمیل ها را چک کنید، عکس و فيلم بگیرید. این مثال را با علوم تغییرات فردی مقایسه میکنیم.

ان ال پی

زمانی برای رفع فوبیا (ترسهای واهی)، وسواس و از بین بردن خاطرات بد، نیاز به پروسه چندین ماهه روانشناسی بود که این مشکلات رفع شود ولی امروزه به کمک علم ان ال پی این درمانها به روزها و حتی ساعت ها محدود شده است. همچنین در ورزش، تجارت، فروش و.. کاربردهای گسترده ای دارد.

اگر فرآیند ترس (ترس از ارتفاع، آسانسور، حضور در جمع و..) را بررسی نماییم، به این مطلب میرسیم که واقعا خود ارتفاع یا تاریکی و غیره نیستند که مارا میترسانند، بلکه مغز ماست که باعث ترس میشود.

وقتی ما به محیطی شرطی میشویم، مثل این میماند که روی ما کلیدی نصب کرده اند و وقتی در آن شرایط قرار میگیریم، کلید زده میشود و آن رفتار یا ترس انجام میشود. در ان ال پی NLP تکنیکهایی وجود دارد که این حالت ترس و رنج را به لذت تبدیل میکند و حالت شرطی را تغییر میدهد.

مخفف Neuro Linguistic Programming به معنای برنامه ریزی عصبی ، کلامی است .NLP ، دانش تاثیر زبان شفاهی و غیر شفاهی (رفتار غیر کلامی ) بر دستگاه اعصاب است منظور از زبان غیر کلامی ، تغییرات فیزیکی و رفتار چون حرکت چشم، دست و پا و نظایر آن است.

در این علم شما با تجسم خلاق و اجرای برخی تکنیک ها براحتی سیستم عصبی خود را تغییر می دهید.

برای اثبات حرفهایم شما را دعوت به تمرینی میکنم. لطفا چشم ها را ببندید (البته بعد از خواندن این متن) سپس در تصور خود به آشپزخانه رفته و از یخچال یک لیمو ترش را برداشته و با کارد به دو نیم تقسیم کنید. یک تکه را در دهان گذاشته و بین دندانها فشار دهید. در این حال مزه ترشی لیمو را حس خواهید کرد. میبینید!!

در حال اجرای این تمرین، بزاغ دهان شما ترشح شده و کاملا حس خوردن لیمو تداعی می شود. این تمرین نشانگر این است که ما میتوانیم بصورت آگاهانه روی ذهن خود و اطرافیان تاثیر بگذاریم.

1

پيدايش NLP

مبتکران NLP ریچارد بندلر و جان گریندر در اوایل دهه 1970 تحقیقات در این زمینه را در دانشگاه کالیفرنیا بطور مشترک آغاز کردند . پس از آن افرادي مانند رابرت ديلتز ، استيو آندرياس و پل مكنا اين تكنيك ها را در مواردي ديگر مانند كاهش وزن و لاغري و ترك اعتياد و كوچينگ فردي توسعه دادند.

 

اساس پيدايش ان ال پی بر مبناي الگو برداري از انسان هاي موفق بنا شده است. سئوالی كه ذهن بندلر و گريندر را بخود مشغول كرده، اين بود كه چرا برخي از افراد موفق ميشوند؟ آنها از چه استراتژی در زندگی خود بكار می برند؟

پس از آن به نحوه درمان سه درمانگر معروف به نام هاي ويرجینیا ستير، ميلتون اريكسون و فريتز پرلز را تحت نظر گرفتند و به اين نتيجه رسيدند كه آنها از كلمات و روشهاي خاصی براي بهبود بيماران خود استفاده می كنند.

آنها با مدل برداري از اين جلسات درمانی به الگویی واحد در زمينه تغييرات فردی دست يافتند. در سالهای اخير اين تكنيك ها در موارد مختلف مانند ورزش، كاهش وزن، تجارت و تبليغات و درمان فوبيا مورد استفاده قرار گرفتند. مربيان ان ال پی با بهره گيری از اين تكنيك ها توانسته اند به ميليون ها نفر در سراسر جهان كمك كنند.

ان ال پی چه کاری انجام می دهد؟

ریچارد بندلر در یکی از کتاب هایش به داستانی اشاره می کند که به وضوح نحوه عملکرد آنرا می گوید. داستان از اینجا شروع می شود که برای تعمیر دیگ بخار یک کشتی عظیم از یک متخصص دعوت کردند. وی پس از آنکه به توضیحات خدمه کشتی گوش داد، به سمت دیگ بخار و تاسیسات کشتی رفت و با دقت به لوله ها و موتورها را بررسی کرد و به صدای خروج بخار گوش کرد.

همچنین برخی از لوله ها را لمس کرد و در نهایت به سمت جعبه ابزارش رفت و چکش کوچکی برداشت و با آن ضربه ای به شیر قرمز رنگی زد. ناگهان موتور کشتی شروع به کار کرد و عیب آن رفع شد و آن متخصص در پی کار خود رفت. روز بعد که صاحب کشتی یک صورتحساب هزار دلاری دریافت کرد، متعجب شد و گفت که این متخصص بیش از پانزده دقیقه در موتورخانه وقت صرف کرده است. از او خواست تا ریز هزینه ها را برایش ارسال کند. متخصص نیز این صورتحساب را برایش فرستاد.

بابت زدن ضربه چکش 1 دلار و بابت دانستن محل ضربه 999 دلار.

ان ال پی NLP به ما می آموزد دقیقا چه کاری را چه وقت انجام دهیم.

اگر از افراد موفق علت موفقیت شان را سئوال کنید که چگونه به این مهارت رسیده اند، او پاسخ دقیقی نخواهند داد. فرض کنید از یک ورزشکار موفق بپرسید که چگونه این تکنیک را اجرا می کنی و یا در موقع انجام حرکت خاصی، چگونه فکر می کنی؟ حتما در این موقع با تعجب به شما نگاه خواهد کرد.

امروزه ان ال پی NLP نه تنها در بحث ارتباطات بلکه در تمامی جنبه های زندگی به کار می رود. در کشورهای اروپایی ان ال پی نقش مهمی در علوم تربیتی ایفا می کند. همچنین در بهبود تجارت و تبلیغات تکنیک های مفیدی را ارائه داده است. ورزشکاران نیز با انجام تکنیک های ان ال پی به همراه مربیان خود در این حوزه به نتایج خوبی رسیده اند.

اگر شما در هر یک از حوزه های گفته شده فعالیت دارید و می خواهید موفق شوید، باید کاری متفاوت نسبت به رقبا عرضه کنید. ان ال پی این تفاوت را ایجاد می کند ام زمانی موثرتر خواهند بود که بصورت عملی انجام شوند. تحقیقات نشان می دهد “در روند یادگیری ده درصد با خواندن، بیست درصد با شنیدن، سی درصد با دیدن، پنجاه درصد با شنیدن و دیدن، هشتاد درصد با انجام دادن صورت می پذیرد”.

ان ال پی را باید در دسته بندی مهارتهای عملکردی مانند شنا و رانندگی قرار داد. فرض کنید کتاب یادگیری شنا را خوانده اید. آیا وقتی وارد استخر شدید، می توانید به راحتی شنا کنید؟ قطعا خیر. در یادگیری رانندگی نیز همین تجربه را خواهید داشت. در ان ال پی تکنیک ها بصورت تئوری و توسط کتاب و مقالات آموزش داده می شود ولی برای کسب نتایج بهتر باید در عمل نیز تکرار شود.

آموزش ان ال پي

پيش فرض های NLP

1-وجود نقشه نشانگر همان سرزمین نیست

اين پيش فرض بيانگر نگاه محدود ما به دنياست. ما بر اساس نقشه هاي ذهني محدود،‌ وقايع اطراف را تفسير مي كنيم. به عبارت ديگر وقتي انسان وارد بررسي يك واقعيت مي شود، آنرا با توجه به دانسته ها، باورها و تجربيات خود تغيير مي دهد و ادراك مي كند. از اينرو بندلر و گريندر اعتقاد دارند كه انسانها از پشت عينك تيره به دنيا نگاه مي كنند. از آنجايي كه ما درك محدودي در فهم رويدادهاي بيروني داريم، پس به طور ناقص به تفسير آن مي پردازيم.

2- اگر کسی میتواند کاری را انجام دهد، شما هم می توانید.

در اين پيش فرض به مبحث مدلسازي از افراد موفق پرداخته مي شود. اصول كلي بوجود آمدن ان ال پي نيز از اين اصل نشات مي گيرد و پديدآورندگان آن با طرح اين موضوع كه انسانهاي موفق چطور مي انديشند، آنرا به دنيا معرفي كردند. اين اصل بيان مي كند: باتوجه به اينكه سيستم عصبي و فيزيكي تمامي انسانها شبيه به هم است،‌ پس اگر فردي مي تواند يك مهارت يا رفتار را بخوبي انجام دهد شما هم مي توانيد، به شرطي كه از طريق تكنيك هاي مدلسازي بتوانيد از تجربيات او الگوبرداري كنيد.

3- همه انسان ها منابع کافی برای تغییر را دارند.

اين پيش فرض تمام بهانه هايي كه انسانها براي عدم موفقيت مي آورند را رد مي كند. اگر بدانيد كه تمامي امكانات و منابع لازم براي پيشرفت را داريد و مي توانيد همانند بقيه افراد موفق از اين نعمت استفاده كنيد،‌ چه كاري مي كنيد؟ به كداميك از آرزوهاي خود كه بدليل احساس كمبود و عدم توانايي آنرا رها كرده ايد، خواهيد پرداخت؟

4- شکست وجود ندارد، فقط نتایح فرق می کند. هر آنچه هست تجربه و یادگیری.

انسانها يا پيروز مي شوند يا تجربه كسب مي كنند، شكست در كار نيست. به شكست هايي كه در گذشته داشته ايد توجه كنيد. چه ميزان در موفقيت هاي اكنون شما تاثير داشته اند؟ اين پيش فرض بيان مي دارد كه اگر در فرآيندي به نتيجه دلخواه نرسيديد، معناي آن شكست نيست، ‌فقط به نتيجه دلخواه دست نيافته ايد.

5- ما نمی توانیم ارتباط برقرار نکنیم.

انسانها همانند خورشيد هستند. همانگونه كه خورشيد نمي تواند كه نور از خود ساطع نكند، انسانها نيز نمي توانند ارتباط برقرار نكنند. حتي اگر بخواهيم با ديگران هم ارتباط برقرار نكنيم هم در حال ارتباط هستيم. پس تلاش كنيم كيفيت اين ارتباط را افزايش دهيم.

6- روان و بدن واحد هستند و بر یکدیگر اثر می گذارند.

در گذشته باور بر اين بود كه تنها ذهن بر روي بدن تاثير مي گذارد، اما محققين ثابت كردند با توجه به يادگيري بدن در شرايط مختلف، ذهن نيز تابع تغييرات فيزيكي خواهد بود. براي اثبات اين موضوع لحظه اي دست را زير چانه بگذاريد و به پايين خيره شويد. خواهيد ديد افكار و خاطرات گذشته كه اغلب منفي هستند به سراغ شما مي آيند. در مطالب آينده به اين موضوع بيشتر خواهيم پرداخت.

7- در پشت هر رفتاری یک نیت مثبت وجود دارد.

يكي از اصلي ترين مباحث ان ال پي اين است كه در وراي هر رفتاري نيتي سازنده و مفيد وجود دارد كه با شناخت آنها مي توان به صلح دروني رسيد و ريشه بسياري از بيماري هاي روان تني را شناسايي كرد. مثلا فردي كه ترس از ارتفاع دارد با مراجعه به ناخودآگاه خود در ميابد كه ترس بدليل حفظ جان وي رخ داده است. در دوره هاي مختلف دانشجويان دليل مشكلات روحي و رواني خود را از اين طريق شناسايي كرده اند.

8- برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد.

در اين پيش فرض لاينحل بودن مشكلات زير سئوال مي رود و اعلام ميدارد كه اگر مشكل را به مسئله تبديل كنيم، مي توانيم راه حل هاي مختلفي براي آن در نظر بگيريم.

9- معنای هر ارتباط، واکنشی است که از مخاطب می بینیم.

اين پيش فرض كه مربوط به ارتباط موثر مي باشد،‌ بيان مي دارد كه اگر قصد داريم بدانيم كه كيفيت ارتباطي ما با مخاطب چگونه است،‌ بايد به پاسخي كه از او داده مي شود توجه كرد. در اكثر اوقات ما فكر مي كنيم كه ارتباط خوبي برقرر كرده ايم اما احساس مخاطب و منافع او را در نظر نگرفته ايم. پس بايد دقت كنيم كيفيت ارتباط بستگي به پاسخ مخاطب دارد.

10- اگر کاری را که انجام می دهید نتیجه نداد، روش دیگری را امتحان کنید.

گاهي براي دستيابي به اهداف خود بر روي يك روش خاص پا فشاري مي كنيم و حاضر نيستيم راه هاي ديگر را امتحان كنيم. پيش فرض دهم به ما مي گويد روش هاي مختلفي را براي دستيابي به هدف مورد نظر امتحان كنيد.

تيپ شخصيتي شما چيست؟

يكي ديگر از كاربردهاي NLP در زمينه ارتباط موثر است كه با شناخت كانال هاي ادراكي اطرافيان مي توان به ارتباطي عالي دست يافت. در ادامه ميتوانيد مشخصات انواع كانال هاي ادراكي و نقاط ضعف و قوت هر يك را ببينيد.

تيپ شخصيتي افراد ديداري

تيپ شخصيتي افراد شنيداري

تيپ شخصيتي افراد حسي

تغييرات سريع فردي

 ذهن هر يك از ما انسانها به نحوي خاص برنامه ريزي شده است كه الزاما مفيد نبوده است. هنر تكنيك هاي NLP اين است كه برنامه اي جديد ارائه مي كند تا انتخاب هاي بيشتري در زندگي داشته باشيم.

يكي از مزيتهاي ان ال پي ايجاد تغييرات سريع فردي است كه در آن فرد با استفاده از قدرت ناخودآگاه ميتواند به تغييراتي پايدار دست يابد.

اگر قصد داريد مسيري جديد در زندگي خود ايجاد كنيد به دنياي جذاب ان ال پی بپردازيد.

“به دنياي تغيير خوش آمديد”.

كتاب هاي مفيد حوزه ان ال پی NLP را اينجا ببينيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 3 =